جف بزوس مدیر عامل شرکت آمازون

شرکت آمازون شرکتی بسیار بزرگ که از یک کتاب فروشی  اینترنتی به یکی از غول های فروشگاه اینترنتی تبدیل شد. توانست خرید اینترنتی انواع محصولات رو در سایت خودش جا بدهد.

آغاز کار

آغاز کار جف بزوس در سال 1994 کلیک خورد  با کناری گیری از سمت نایب ریس صندوق پوشش شروع به فروش آنلاین کتاب کرد با این که بزوس در در عرض چند ماه توانست کتاب های رو به ایالت های مختلف آمریکا بفرست ولی در هنوز برای رقابت با شرکت های بزرگ نشر قابل مقایسه نبود.

یکی از بهترین ایده های جف ایجاد برنامه افیلیت بود که برای ایجاد ترافیک روی سایت خود به سایت های دیگه پاداش می داد که این روند حتی تا به امروز همین در حال انجام می باشد.

دوران طلایی بزوس و شرکت آمازون در سال 1997 شروع شد با بالا رفتن قیمت سهام شرکت به 18 دلار و رشد 800% رسید ولی هنوز به ضرردهی این شرکت ادامه داشت.

جف بزوس با معرفی یک ایده بسیار جذاب  خرید با یک کلیک توانست مشتریان زیادی رو برای خود جذب کند.

آغاز کار جف بزوس
آغاز کار جف بزوس مدیر شرکت آمازون

imdb

شرکت فیلم imdb  توسط  آزمازون خریداری شد و یکی از خرید های گران قیمت بود، شرکت آمازون  با فروش cd و dvd رو آغاز کرد  توانست در همان سال کالا های بیشتری رو توی سایت به فروش برساند.

شاید بعضی از ما کلمه مارکت پلیس به گشومون خورده باشه این ایده بسیار جذاب در سال 2000 در آمازون راه افتاد که افرادی که میخواستن کالای خود را به فروش برسانند این یک فرصت عالی به حساب می آمد که آمازون با این ایده به سود سالانه 75 میلیون دلاری دست پیدا کرد.

شرکت فیلم سازی
شرکت فیلم سازی IMDB

دوران اوج آمازون

دوران اوج آمازون با ورود آمازون پرایم شروع شده که یک نوع خدمات اشتراکی برای مشتریان بود این امکان رو میداد با پرداخت مبلغی  کالای خریداری شده رو در کشور آمریکا فقط در دو روز رایگان دریافت کنند.

این کار باعث شده تا خیلی از مشتریان به خرید از آمازون  رو بیاورند و انگیز بیشتری برای خرید از این سایت داشته باشند.

شرکت آمازون برای بروز بودن خود  ایده های دیگر نیز پیاده کرد یکی از این ایده ها استفاده از وب سرویس های ابری AWS  بود که این امکان رو برای سایت های فراهم میکرد که خدمات و اپلیکیشن های خود رو در فضای ابری استفاده کنند.

اولین محصول سخت افزاری آمازون

اولین محصول سخت افزاری شرکت آمازون در سال 2007 رونمایی شده که این محصول این کتابخوان کیندل رو بود با این که کتاب های الکترونیکی شرکت های دیگر در اون بازده زمانی استفاد می شود ولی این کیندل به دلیل وصل بودن با شرکت آمازون و داشتن تخفیفاتی توجهات زیادی رو به خودش جلب کرد.

در سال 2011 شرکت آمازون سعی کرد با ورد به حوزه ای استریمینگ این امکان رو برای مشتریان پرایم خود فراهم کند که فیلم و سریال خود را بین 5000 فیلم انتخاب و تماشا کنند.

یکی از پروژه های جف بزوس در دوران مدیر خود داشت استفاده از پهباد های کوچ ک برای تحویل کالا بود که هنوز هم این ایده بسیار بزرگ به مرحله ای اجزا در نیامده ولی می تواند انقلابی بزرگ  در فروشگاه های اینترنتی باشد.

کتابخوان
کتاب خوان الکترونیکی

ورود آمازون در حوزه های مختلف

شرکت آمازون همیشه سعی خود رو کرده در حوزه های مختلف پیشگام و جز اولین شرکت ها باشد.

در سال 2014  از سال های مهم برای شرکت آمازون بود که توانست قدم بزرگی در حوزه گجت ها بردارد .

این شرکت با راهی کردن یک ستاپ باکس 99 دلاری  به بازار قصد رقابت با شرکت های بزرگی چون اپل و روکو داشت .

از دیگر قدم های بزرگ شرکت آمازون می توان  بعه خرید شرکت استریم بازی توییچ خبر دارد و دیگر محصولاتی که سرو صدای زیادی کرد اسپیکر هوشمند الکسا بود که به خودی خود یک نوآوردی به حساب می آمد.

شرکت آمازون قصد داشت با ورود به بازار موبایل هم داشته باشه که متاسفانه در سال 2015 به شکست در این بازار پذیرفت .

می توان در دیگر قدم های بزرگ و جدید شرکت آمازون در دوران مدیر بزوس کم کردن مبلغ کالا که مشتریان از قفسه بیرون می آوردن بدون استفاده ازکسی که پشت صندق باشد .

اسپیکر الکسا
اسپیکر هوشمند الکسا

بزرگ ترین خرید شرکت آمازون

بزرگ ترین خرید شرکت آمازون تا به حالا می توان به فروشگاه های زنجیره ای Whole foods اشاره کرد که هنوز نیز به فعالیت خود ادامه میدهد.

یکی دیگر از خرید های شرکت آمازون می توان به خرید شرکت امنیت خانگی رینگ هم اشاره کرد که این فرصت رو به دستیار هوشمند یعنی الکسا میداد که حضور خود را در خانه ها مشتریان افزایش بدهد.

فروشگاه زنجیره ای
فروشگاه زنجیره ای

پایان دوره مدیر جف بزوس

 یکی از خبر های که در سال 2021 می توان گفت که توجهات زیادی رو جلب کرد برکناری بزوس از مدیر شرکت آمازون می توان گفت که جف اعلام کردن در سه ماهه سوم از سمت مدیر عاملی کناره گیری می کند.

حالا باید دید ایا با انتخاب شدن مدیر جدید شرکت امازون  دوره جدیدی رو آغاز خواهد کرد و این دور با شکوفایی و پیشرفت این شرکت همراه است یانه؟؟؟

پایان کار جف بزوس
پایان دور جف بزوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *